Obiekty przemysłowe
Zastosowanie
Redukcja zużycia energii cieplnej w obiektach wielkopowierzchniowych i przemysłowych
Ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych takich jak szkoły, urzędy, uczelnie, obiekty rekreacyjne oraz obiektów przemysłowych to prawdziwe wyzwanie.
Aby koszty ciepła mogły zostać zredukowane, potrzebne są odpowiednie narzędzia do zarządzania i sterowania, cechujące się dużą elastycznością, szybką reakcją na zmieniające się zapotrzebowanie oraz uwzględniające specyfikę obiektów.
System SOZE® System Optymalnego Zarządzania Energią wpływa na osiągnięcie trzech głównych celów: zmniejszeniu zużycia energii, redukcji kosztów stałych oraz poprawy komfortu pracy.
Ogrzewanie urzędów, hal sportowych czy przemysłowych musi uwzględniać następujące cechy:
- krótkie wahania zapotrzebowania na ciepło (godziny pracy i przerwy pomiędzy nimi)
- porę największej aktywności (okresowy rozbiór ciepłej wody)
- duża liczba osób przebywających w jednym miejscu, w tym samym czasie


W celu zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach bez nadmiernych strat energii, potrzebny jest system cechujący się dużą elastycznością i szybko reagujący na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło. Brak regulacji powoduje straty i przyczynia się do przegrzania części pomieszczeń, podczas kiedy inne są niedogrzane.
Inteligentny system zarządzania energią zapewni optymalne wykorzystanie ciepła oraz komfort, co szczególnie a szczególnie jest odczuwalne w następujących sytuacjach:
- Okresy przejściowe takie jak wiosna – jesień,
- Zwiększony rozbiór wody w godzinach porannych i popołudniowych lub podczas rotacji przy pracy zmianowej,
- Zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło po godzinach pracy i dni wolne.
Regulator ze sztuczną inteligencją na podstawie zbieranych danych uczy się specyfiki działania sieci dystrybucyjnej. Pozwala na dostrojenie zużycia energii cieplnej w zasilanych obiektach, dzięki czemu możliwe jest generowanie oszczędności nie tracąc komfortu użytkowania.
Zastosowanie w procesach przemysłowych
Optymalizacja zużycia ciepła w produkcji
Ciepło w procesach produkcyjnych w postaci czynnika pary lub powietrza niejednokrotnie stanowi największy koszt energii w zakładzie produkcyjnym.
Ze względu na wykorzystywanie ciepła technologicznego przez okres całego roku ważnym elementem w tym przypadku jest zarządzanie siecią dystrybucji. Częstym problemem jest brak możliwości kontroli mocy oraz temperatury dostarczanej do poszczególnych obiegów i instalacji. Duże straty przynoszą również niemonitorowane zakłócenia oraz awarie.
Zastosowanie inteligentnego systemu zarządzania SOZE® daje możliwość dokładnej kontroli wszystkich procesów wykorzystujących ciepło.
Podstawowe funkcje systemu, mające wpływ na zmniejszenie zużycia energii to:
- kontrola mocy pobieranej przez wszystkie obiegi
- regulacja pracy węzła cieplnego za pomocą temperatury zewnętrznej oraz danych archiwalnych dotyczących właściwości cieplnych instalacji
- zastosowanie algorytmu sterującego pracą węzła, biorącego pod uwagę parametry zewnętrzne, temperaturę wewnętrzną oraz parametry cieplne czynnika grzewczego i ogrzewanego
- adaptacja oraz dostosowanie się do zmiennych warunków cieplnych spowodowanych zakłóceniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, automatyczna diagnoza stanu układu jak również szybkie wykrywanie awarii
